Fotograficzna pasja Kazimierza Dzierzbickiego
Kazimierz Dzierzbicki był pierwszym dyrektorem zwoleńskiej Szkoły Rolniczej w Zwoleniu oraz nauczycielem przedmiotu „produkcja roślinna”. Aktywnie działał w wielu organizacjach i inicjatywach związanych z rolnictwem (m.in. w Powiatowym Związku Byłych Wychowańców i Wychowanic Szkół i Kursów Gospodarstwa Wiejskiego w Zwoleniu, czasopiśmie „Głos Młodej Wsi” czy Okręgowym Towarzystwie Organizacji i Kółek Rolniczych). Należał do zwoleńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, której był naczelnikiem w okresie od stycznia do sierpnia 1925 roku.
Poza pracą zawodową i społeczną hobbystycznie zajmował się fotografowaniem. Zdjęcia jego autorstwa były pokazywane na wystawach oraz nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych.
Pierwsze wystawy, pierwsze sukcesy
W dniach od 17.04 do 7.05.1932 roku miała miejsce w Warszawie czterdziesta wystawa Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, będąca jednocześnie drugą zbiorową wystawą prac artystów nie należących do tego stowarzyszenia. Wśród pokazanych zdjęć znalazły się cztery wykonane przez Kazimierza Dzierzbickiego: dwa zdjęcia nocne oraz kolejne dwa zatytułowane jako „Okno” i „Pierwszy śnieg”.
W Tarnowie w dniach 17.04 – 5.05.1932 roku odbyła się Pierwsza Ogólnopolska Wystawa Fotograficzna zorganizowana przez Tarnowskie Towarzystwo Miłośników Fotografii. Imprezie patronował Bolesław Skwarczyński – ówczesny Starosta Powiatu Tarnowskiego. W salach hotelu Bristol wystawiono 351 prac autorstwa 65 fotografików. Wśród nich były cztery zdjęcia wykonane przez Kazimierza Dzierzbickiego, zatytułowane: „W zimowym słońcu”, „Zimowy wieczór w miasteczku”, „Światło w oknie” oraz „Krzyż”.
Ilustrowany tygodnik „Świat” ogłosił w maju 1932 roku konkurs fotograficzny, dla prenumeratorów i stałych czytelników czasopisma amatorsko robiących zdjęcia, pod tytułem „Wiosna”. Do redakcji nadesłano 217 zdjęć od 68 osób , z których wybrano 165 prac odpowiadających regulaminowi konkursu. Fotografie były oceniane przez komisję konkursową w składzie: inż. Marian Dederko reprezentujący firmę Kodak, Karol Frycz – artysta malarz oraz przedstawiciele redakcji tygodnika „Świat”: Tadeusz Mendrecki – kierownik działu ilustracji i Stefan Krzywoszewski – redaktor naczelny gazety (przewodniczący komisji ). Kazimierz Dzierzbicki za swoje zdjęcia otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie – aparat fotograficzny Ready III A 6,5 x 9 z obiektywem Trioplan, z 3 kasetkami i futerałem firmy Neumann. Jury doceniło oryginalność tematu, pomysłowość i precyzję wykonania zwycięskich prac.
Jedna z prac Dzierzbickiego zatytułowana „W świetle latarni” prezentowana była na Wystawie Fotografiki Polskiej zorganizowanej w dniach 11.03 – 06.04.1933 roku przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie – uznaną instytucję w kręgach artystów i miłośników sztuki. Do wystawy, która odbyła się w gmachu Towarzystwa przy Placu Małachowskiego w Warszawie, zakwalifikowano 107 zdjęć autorstwa 65 fotografików.
Na początku 1934 roku Polskie Towarzystwo Fotograficzne ogłosiło Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny dostępny dla wszystkich chętnych robiących zdjęcia. Dla uczestników stworzono trzy grupy konkursowe: I – fotograficy, II – zaawansowani, III – początkujący. Autorzy zdjęć sami decydowali, do której grupy prześlą swoje prace. Na konkurs przyjmowane były fotografie wykonane w dowolnej technice, jednak wyłącznie na materiałach firm współpracujących z PTF i jego organami. Do tych firm należały: AGFA, Gevaert, Kodak i Lumiere. Prace nadesłane do grup I i II musiały mieć wymiar nie mniejszy niż 13 x 18 cm, do grupy III nie mniejszy niż 6 x 9 cm. Każdy uczestnik konkursu mógł nadesłać nieograniczoną ilość zdjęć, jednak nie mniej niż trzy. Wydarzenie to miało miejsce w dniach od 10.03 do 25.06.1934 roku. Kazimierz Dzierzbicki – „Rolnik” (pseudonim identyfikujący uczestnika konkursu, podawany w formularzu zgłoszeniowym przez autora prac) swoje zdjęcia przesłał do grupy I czyli fotografików. Komisja oceniająca prace przyznała jego fotografii zatytułowanej „Z cyklu noc III” wyróżnienie. Wszystkie zdjęcia nagrodzone oraz pozostałe stojące na wysokim poziomie technicznym i artystycznym były wystawione w Warszawie na specjalnej wystawie pokonkursowej.
Źródła/bibliografia:
1. Katalog I Ogólnopolskiej Wystawy Fotograficznej w Tarnowie – 1932r.
2. Przewodnik 82 – Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – marzec 1933r.
3. Foto – miesięcznik ilustrowany, nr 1, 1934r.
4. Foto – miesięcznik ilustrowany, nr 6, 1934r.
5. Fotograf Polski – miesięcznik, nr 6, 1934r.
6. Fotograf Polski – miesięcznik, maj 1932r.
7. Świat – Pismo tygodniowe ilustrowane, nr 22, 1932r.
8. Świat – Pismo tygodniowe ilustrowane, nr 30, 1932r.