Bez zszywek, atramentem
Za nami realizacja ostatnich wydarzeń związanych z projektem „Białe kruki z kolekcji Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Konserwacja zbioru najstarszych i najcenniejszych archiwaliów”.
15 listopada gościliśmy w Muzeum panie Aleksandrę Nosowską, Paulinę Kosiec i Katarzynę Grzyb z Archiwum Państwowego w Radomiu, które poprowadziły warsztaty „Jak dbać o archiwa domowe?”.
Przedstawicielki Partnera w realizacji projektu omówiły rodzaje zagrożeń dla domowych zbiorów dokumentów i fotografii, udzieliły cennych porad jak ocalić osobiste kolekcje, a także wyjaśniły na czym polega zabezpieczanie archiwaliów i zachęciły do zapoznania się z inicjatywą „Zostań rodzinnym archiwistą”. Spotkanie to skierowane było do młodzieży i dorosłych.
Natomiast 20 listopada uczniowie jednej z klas LO im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu mogli spróbować swoich sił jako staropolscy pisarze miejscy, w trakcie zajęć „Z praktyki kancelaryjnej dawnego Zwolenia”, prowadzonych przez pana Mariusza Kozdracha. Podczas pierwszej części zajęć uczestnicy mogli przyswoić podstawowe informacje dotyczące kancelarii miejskiej w XVIII stuleciu, a później spisywali własne pisma i potwierdzali je odciskiem pieczęci.
Serdecznie dziękujemy prowadzącym za przekazane informacje a uczestnikom za przybycie na organizowane wydarzenia!
Warsztaty organizowane były jako element składowy zadania „Białe kruki z kolekcji Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Konserwacja najstarszych i najcenniejszych archiwaliów” realizowanego w trybie dwuletnim (2023-2024) w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, finansowanego z funduszu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość finansowania ze środków MKiDN – 85 020 zł. Całkowita wartość zadania – 106 670 zł.