Wincenty Flak, Godło Polski, ok. 1937 r.
Prace o tematyce patriotycznej stanowią najliczniejszą grupę dzieł Wincentego Flaka. Znajdujemy wśród nich zarówno te, które prezentują wyłącznie godło Polski jak i takie, gdzie Orzeł Biały tworzy element złożonej kompozycji, razem z portretami polityków z epoki, symbolami wojskowymi, czy motywami roślinnymi.
Omawiana płaskorzeźba, Godło Polski, powstała w latach 30. XX w. W rzeczywistości to przedstawienie herbu państwa. W centralnej części pola tarczy artysta umieścił orła w koronie, obrzeża udekorowane zaś są – charakterystycznie dla stylu Wincentego Flaka – drobnymi kwiatami i elementami geometrycznymi. Kilkakrotnie powtórzona rama nadaje dziełu trójwymiarowy efekt. Podobnie jak w przypadku innych prac Flaka, zaskakuje niezwykła dokładność w jej wykonaniu – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na upierzenie ptaka i spoczywającą na jego głowie koronę. Na przestrzeni lat rzeźba uległa stosunkowo niewielkim uszkodzeniom – widoczne są ubytki wśród piór, orła pozbawiono szponów, niekompletne są również elementy dekoracyjne ramy.
Godło zostało wykonane w 1937 r. na zlecenie burmistrza Zwolenia Jana Galewskiego. Nie dane było, żeby wyobrażenie długo zdobiło Urząd Miejski. W czasie okupacji i pierwszych lat po II wojnie światowej było ukrywane na strychu Urzędu, a później także w kamienicy Jaglińskich. Z tej ostatniej, dzięki inicjatywie nauczyciela historii Romana Imańskiego, rzeźba została przeniesiona do budynku Liceum Ogólnokształcącego. Prezentowano ją tam w sali historycznej do roku 2017, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum.
Wiadomo jednak, że prace o podobnej tematyce i wyglądzie Wincenty Flak wykonywał nie tylko na zamówienie urzędników ale też osób prywatnych, jak choćby Stanisława Wieczorka z Melanowa.
Informacje szczegółowe
Wymiary: 144x98 cm
Materiał: drewno lipowe, lakierowane; czerwona tkanina
Czas powstania: (ok.) 1937 r.
Zbiory MRZ