Kochanowski™. Od portretu do marki
Historia polskiej kultury obfituje w wielkie nazwiska. Wystarczy je wymienić, a w pamięci słuchaczy natychmiast pojawiają się konkretne obrazy, które związane są ze wzmiankowaną osobą.
Do grona takich postaci z cała pewnością możemy zaliczyć Kochanowskiego. Jana Kochanowskiego, poetę z Czarnolasu. Autora trenów, fraszek i pieśni. Polskiego szlachcica, herbu Korwin. Rosłego mężczyznę, z sumiastym wąsem i brodą.
Różni artyści przez setki lat kształtowali wizerunek Kochanowskiego w wyobraźni ludzi, niekiedy wzorując się na jego najstarszych XVI-wiecznych przedstawieniach, a czasem całkowicie zmieniając to oblicze. Jednak Kochanowski to zawsze Kochanowski. Marka sama w sobie.
Przyjrzyjmy się jeszcze raz portretom tego wybitego twórcy, spójrzmy na twarz, za którą krył się wielki talent. Spróbujmy odnaleźć to, co przez wieki inspirowało artystów, a nam pozwoliło zapamiętać największego poetę polskiego renesansu.
Na wystawie mogą Państwo oglądać liczne wizerunki Jana Kochanowskiego, począwszy od najstarszych, sporządzanych na przełomie XVI i XVII w., aż po współczesne przedstawienia z plakatów czy grafik. Są to portrety, rzeźby i płaskorzeźby oraz sceny rodzajowe, przybliżające postać i życie czarnoleskiego poety, a także przykłady medalierskie, filatelistyczne i inne formy, na których powielone zostało oblicze poety.
Zachęcamy także do oglądania wystawy online!