Kochanowski™. Od portretu do marki

od 26.06.2022 do 12.02.2023 Czasowe

Historia polskiej kultury obfituje w wielkie nazwiska. Wystarczy je wymienić, a w pamięci słuchaczy natychmiast pojawiają się konkretne obrazy, które związane są ze wzmiankowaną osobą.

Do grona takich postaci z cała pewnością możemy zaliczyć Kochanowskiego. Jana Kochanowskiego, poetę z Czarnolasu. Autora trenów, fraszek i pieśni. Polskiego szlachcica, herbu Korwin. Rosłego mężczyznę, z sumiastym wąsem i brodą.

Różni artyści przez setki lat kształtowali wizerunek Kochanowskiego w wyobraźni ludzi, niekiedy wzorując się na jego najstarszych XVI-wiecznych przedstawieniach, a czasem całkowicie zmieniając to oblicze. Jednak Kochanowski to zawsze Kochanowski. Marka sama w sobie.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz portretom tego wybitego twórcy, spójrzmy na twarz, za którą krył się wielki talent. Spróbujmy odnaleźć to, co przez wieki inspirowało artystów, a nam pozwoliło zapamiętać największego poetę polskiego renesansu.

Na wystawie mogą Państwo oglądać liczne wizerunki Jana Kochanowskiego, począwszy od najstarszych, sporządzanych na przełomie XVI i XVII w., aż po współczesne przedstawienia z plakatów czy grafik. Są to portrety, rzeźby i płaskorzeźby oraz sceny rodzajowe, przybliżające postać i życie czarnoleskiego poety, a także przykłady medalierskie, filatelistyczne i inne formy, na których powielone zostało oblicze poety.

Zachęcamy także do oglądania wystawy online!

Wystawy

Wirtualne

Stałe

Czasowe

Planowane

Archiwalne

Kochanowski™. Od portretu do marki

Wincenty Flak (1870-1943) – artysta nieoczywisty

Służba Boża i pobożność

Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Kochanowski™. Od portretu do marki

Zvoleniana

Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach

Oblicze Boga

1920

20 twarzy Przemka

Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Jak na choince barwnej…

Zwoleński Wrzesień’ 39

Mater Dei

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946