Zvoleniana

Historie w przedmiotach ukryte

od 20.02.2022 do 12.06.2022 Archiwalne

Aby usłyszeć ciekawą opowieść wystarczy dobrze się rozejrzeć. Niemal każda rzecz, którą posiadamy, niesie ze sobą jakieś wspomnienia…

Proporczyk z wygranego meczu, puszka po ulubionej herbacie babci, tabliczka z numerem domu, etykietka po oranżadzie – wszystkie te przedmioty kryją w sobie niezwykłe historie, które razem tworzą konkretną opowieść.

Opowieść o Zwoleniu.

Dzieje naszego miasta to nie tylko wielkie czy tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni stuleci. To także historie każdego mieszkańca, utrwalone w rodzinnych pamiątkach i powtarzane przy świątecznych stołach. Na wystawie „Zvoleniana. Historie w przedmiotach ukryte” poznają Państwo właśnie taką wersję dziejów miasta, opowiedzianą przez fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku i inne pamiątki wyciągnięte z szuflad.

Swój wkład w utrwalanie historii włożyli mieszkańcy Zwolenia oraz młodzi uczestnicy konkursu „Historia w mojej rodzinie: ARCHIWUM”. Wiele prezentowanych przedmiotów pochodzi z prywatnych kolekcji zwoleniaków, dzięki czemu wystawa upamiętniająca 597. rocznicę nadania prawa miejskiego Zwoleniowi jest naszym wspólnym dziełem.

 

Do zobaczenia w Muzeum!

Wystawy

Wirtualne

Stałe

Czasowe

Planowane

Archiwalne

Kochanowski™. Od portretu do marki

Wincenty Flak (1870-1943) – artysta nieoczywisty

Służba Boża i pobożność

Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Kochanowski™. Od portretu do marki

Zvoleniana

Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach

Oblicze Boga

1920

20 twarzy Przemka

Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Jak na choince barwnej…

Zwoleński Wrzesień’ 39

Mater Dei

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946