Darowizna Wawrzyńca Musielewicza

[s. 13]

Działo się w mieście Zwoleniu w roku 1787, za rządów sławetnego Tomasza Kukleńskiego, z wiadomością jego wysłane osoby sławetny Błażej Kalski stary radny, Jędrzej Berkowic przy tym akcie radny, Jacentego Pełkowicza ławnika przysięgłego dnia 10 miesiąca sierpnia.

Sławetny Wawrzyniec Musielewic wraz i z małżonką swoją Jadwigą Stępniowną kupują rolę alias1 płoskę w Polu Wielgiem od uczciwej wdowy Krystyny z Mikołajczyków Paskoskiej jednego małżeństwa do zgonu życia ich.

Do urzędu i ksiąg miejskich zwolińs[kich] stanąwszy sła[wetni] Wawrzyniec Musielewic wraz i z małżonką swoją, dependując w potrzebie swojej w obszerność przyległości quondam2 z linii pochodząc Siczkówa ten grunt w jednoralnem od miedze do miedze będąc ułożeniu przed lat kilku dziesiąt, a że w rodzaju nastąpiło na części podzielenie tegoż gruntu, część na Agnieszkę Musielewiczową, część na Maryjannę Pindakiewiczową, połowa na Kaspra Paskowicza, więc śp. Jędrzej Musielewic porcyi3 żony swojej, z Sicków pochodzącej, skupił od Piotra i Maryjanny [s. 14] część w [sw]ojej połowie, a po[ło]wę teraz przed śmiercią sławnej niewiasty Krystyny Paskoskiej skupuje połowę sł[a]wetny Wawrzyniec Musielewic i z małżonką s[w]oją od żony tegoż śp. Pa[s]koskiego. Na który to grunt dany w używa[nie] uczciwemu Walentemu Makowieckie[m]u na ekspens pochowania śp. Kacpra Paskowicza, a męża tejże Paskoskiej, i tenże Walenty Makowiecki trzymając ten grunt swoją sumę z niego odebrał, i nadebrał, i oddał ten grunt w dom Musielewiczów, a Musielewiczowie wszystkich dłużników przez osobę Walentego Makowieck[ie]go zaciągnionych zaspokoili i kwita[c]yję ręcznych kart każdego dłużnika odebrali, i dalej, jak opis świadczy, do zgonu życia tęż Krystynę Paskoską ratowali i uczciwie pochować przyrzekli przy ludziach wiary godnych. Co ten grunt alias pło[s]kę w Wielgim Polu spułkową po mę[z]ie moim, podług wybranej sumy bez osobę siostrzonki męża jej Walentego Makowieckiego zaciągniętej na pogrzeb śp. Kacpra Paskoskiego, a wł[as]nego męża mego, który temuż słownie tę rolę deklarował Walentemu Makowieckiemu. A że teraz ja będąc w ostatniej doli, nie mając się skąd poratować, ani ciała swego grzesznego pocho[s. 15]wać, dekla[ru]ję i wiecznym prawem nigdy nieodmiennem zapisuję za[.]dania męża mego śp. Kacpra Paskowicza, a męża mego własnego leguję i donacyją własnej mocy mojej dożywotniej stwierdzam i dziedzictwo wieczne zdaję tej roli sławetnemu Wawrzyńcowi Musielewiczowi, aby miał i na swój pożytek obracał czasy wiecznemi. Co tę rolę i testamentem stwierdziłam i własną ręką podpisuję, jako nie komu inszemu tylko sławetnemu Wawrzyńcowi Musielewiczowi, aby brat jego rodzony J.M. ks. Jan promotor prebendarz różańcowy mnie pochował przez zaciągniętego długu, o co mocno proszę, aby ciało moje było pochowane przy kościele farnym zwolińskim przystojnie z reszty tej roli bez osobę J.M. ks. Jana Musielewicza, i ten akt [b] aprobuję i własną ręką podpisuję.

Krystyna z Mikołajczyków Paskoska, nie umiejąc pisać kładzie znak Krzyża Świętego +++

[MP]

Walenty Czaiński pisarz mpp.4

 


1 łac. inaczej

2 łac. niegdyś

a litera w dopisana później

3 lekcja niepewna

b wykreślone: własną ręką

4 łac. własnoręcznie