Psalmoteka 2023

W imieniu Fundacji "Pamiętamy o ogrodach" serdecznie zapraszamy na V Piknik Literacki "Psalmoteka 2023"

Szczegółowy program wydarzeń:

29 września (piątek) – Sycyna, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego

10:00 – Dać światu zieleń – warsztaty malarskie poprowadzi Matthias Jurke z Internationaler Kunstverein „atelier of art” (Michendorf, Niemcy)
12:00 – uroczyste sadzenie lip dla Jana Kochanowskiego i Juliana Tuwima w obecności Burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy

30 września (sobota) – Janowiec n. Wisłą – Międzynarodowy Dzień Tłumacza

11:00 – Park Zamkowy – powitanie; sadzenie lipy dla Michała Friedmana, tłumacza literatury jidysz, w obecności Wójta Gminy Janowiec Jana Gędka
12:00-13:00 – Zamek w Janowcu – Dotknąć czasu – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, eseistką, filozofką, znawczynią kultury i literatury jidysz, tłumaczką, na temat żydowskiej poezji, poezji kobiecej, które poprowadzi Krzysztof Modelski, znawca kultury i historii Żydów polskich, tłumacz literatury jidysz, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Po spotkaniu tort i przekąski, kiermasz miejscowych wyrobów, spacer po parku z przewodnikiem (Fundacja Janowca)
16:00-16:40 – Kościół pw. św. Stanisława i św. Małgorzaty w Janowcu – Koncert Chóru Żydowskiego CLIL
18:30 – Dwór z Moniak – projekcja filmu I to wszystko zamienia się w taniec o żydowskim tancerzu Feliksie Fibichu. Po filmie spotkanie z reżyserką Henryką Kinaszewską

6 października (piątek) – Czarnolas, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego

10:00 – Warsztaty TUWIMOWO-MAJSTERKOWO wokół Lokomotywy Juliana Tuwima poprowadzi Castorama Polska
12:00 – uroczyste sadzenie lip dla Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza w obecności Wójta Gminy Policzna Tomasza Adamca

7 października (sobota) – Czarnolas, Muzeum Jana Kochanowskiego

12:30-13:15 – Z Nowogródka do Kanady – spotkanie z dr Agnieszką Kuryś, tłumaczką z języka francuskiego i włoskiego i Katarzyną Marczewską, tłumaczką z języka francuskiego, edytorką, członkinią Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, na temat psychoanalitycznej interpretacji życia i twórczości Adama Mickiewicza, które poprowadzi prof. Marek Troszyński z Instytutu Badań Literackich PAN, filolog, historyk literatury, edytor, znawca literatury okresu romantyzmu. Po spotkaniu tort piknikowy „Adam”

8 października (niedziela) – Zwoleń, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

18:00-18:40 – Polish Psalter – koncert grupy P.G.R. Grzegorza Rogali, uroczyste zakończenie PSALMOTEKI 2023