Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

02 kwietnia 2019 Wykład/prelekcja Wernisaż

Chorwacja to zakątek tętniący historią. Zadar, miasto-bohater wystawy prezentowanej w naszym Muzeum, jest tego najlepszym przykładem. Monumentalne zabytki sięgające swym istnieniem do przełomu VIII i IX wieku dają możliwość - dosłownie i w przenośni - dotknięcia dziedzictwa tych ziem.

W burzliwej historii Półwyspu Bałkańskiego doby średniowiecza pojawia się także polski akcent. Dynastia Andegawenów, której przedstawiciele – Ludwik i jego córka Jadwiga – zasiadali na tronie Królestwa Polskiego, zaznaczyła swoje wpływy także u wybrzeży Adriatyku. Pozostałe tam po nich pamiątki ściśle związane są również z historią naszego kraju.

Prof. Dubravka Pascuttini-Mossor i Marek Zalewski w niezwykle interesującym wykładzie towarzyszącym otwarciu wystawy „Chorwacki Zadar” przybliżyli wszystkie te kwestie i zapewne niejednego słuchacza zachęcili do odwiedzenia tego malowniczego miejsca.

Zanim jednak zaplanujemy wycieczkę do Zadaru, zachęcamy do obejrzenia wystawy.

Serdecznie dziękujemy prelegentom i wszystkim przybyłym, za udział w dzisiejszym wydarzeniu.

1. Muzeum Regionalne w Zwoleniu