Ogólnopolska Noc Muzeów

W tym roku Muzeum Regionalne w Zwoleniu także włączyło się w ogólnopolską akcję Noc Muzeów. Warsztaty i prelekcje zorganizowane tego dnia związane były z rodem Kochanowskich.

Podczas zajęć warsztatowych pt. „Kochanowski, łacina, wino i polonez” prowadzonych przez dr Agatę Łukę (KUL) uczestnicy mogli spróbować swoich sił w śpiewaniu fraszek ułożonych przez poetę z Czarnolasu. W pamięć zapadły zapewne liczne ciekawostki związane z łacińską twórczością Jana Kochanowskiego.

W drugiej części, odbywającej się w murach Kaplicy św. Franciszka – Nekropolii rodu Kochanowskich, dr hab. Paweł Madejski (UMCS Lublin) opowiedział o umieszczonych tam epitafiach, objaśniając znajdujące się na nich inskrypcje i inne elementy. Przybliżył również kwestie związane ze zwyczajami pogrzebowymi polskiej szlachty. Na zakończenie przewodnik Teresa Stachniak przedstawiła zawiłą historię pochówku poety Jana.

Dziękujemy prelegentom i uczestnikom za wczorajszą wizytę. Mamy nadzieję spotkać się w jeszcze liczniejszym gronie na kolejnej Nocy Muzeów!

1. obiektywnie.info.pl
  2. Muzeum Regionalne w Zwoleniu