Podniosłe i przyziemne

13 października 2018 Wykład/prelekcja

Inskrypcje kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Świątynie to miejsca pełne słów. Przebywając w nich możemy usłyszeć modlitwy i śpiewy, wypowiadane szeptem uwagi czy też wygłaszane przez przewodników warte zapamiętania informacje o historii i architekturze.

Ale kościoły to także miejsca, gdzie wiele słów możemy przeczytać. Łatwo nam je jednak przeoczyć, często też nie zwracamy na nie uwagi, nie wiedząc co mogą oznaczać.

Podczas dzisiejszej prelekcji dr Paweł Madejski (UMCS Lublin), odkrywał przed słuchaczami tajemnice inskrypcji zwoleńskiego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zwrócił uwagę zarówno na te napisy, którym rzadko kiedy można się przyjrzeć – a więc te umieszczone na dzwonach czy naczyniach liturgicznych – oraz na te, których z przyzwyczajenia być może już nie dostrzegamy. Prelegent objaśnił również wszystkim zainteresowanym znaczenia poszczególnych słów i formuł umieszczanych w konkretnych miejscach świątyni.

Serdecznie dziękujemy Panu Madejskiemu za ciekawy wykład, a wszystkim gościom za przybycie. Zapraszamy na kolejne spotkania w Muzeum!