Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946

od 01.03.2019 do 31.03.2019 Archiwalne

Pokonanie wojsk III Rzeszy przez aliantów nie dla wszystkich państw oznaczało koniec okupacyjnego terroru i trwogi. Niemal połowa Europy, w tym Polska, znalazła się w strefie wpływów ZSRR – jej wyswobodzenie było więc jedynie pozorne… Dla tych, którzy nie zgadzali się na ustalony przez światowe mocarstwa porządek, wojna zaczęła się niejako na nowo.

Działania „żołnierzy niezłomnych”, gdyż to o nich mowa, do dziś budzą emocje. Ożywione dyskusje na ich temat obecnie coraz częściej przybierają charakter regionalny, gdyż rozproszeni działacze podziemia rzadko podejmowali operacje na skalę kraju.

Niezłomni zapisali się również na kartach historii naszego miasta.

Wystawa „Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946” przygotowana przez Cezarego Imańskiego, historyka, regionalisty, upamiętnia starcie partyzantów z oddziału „Zagończyka” z wojskami radzieckimi. Jak ono przebiegało i jakie były jego skutki dowiedzą się Państwo odwiedzając Muzeum.

Wystawa czynna do 31 marca.

Wirtualne

Stałe

Czasowe

Planowane