Mater Dei

od 15.08.2019 Archiwalne

Od 15 sierpnia 2019 r. Muzeum Regionalne w Zwoleniu prezentuje wystawę obrazów Urszuli Bydlińskiej „Mater Dei”. Prace wykonywane są techniką olejną na płótnie, z reguły w niedużych rozmiarach – 50/60 cm. Na ekspozycji można zobaczyć zarówno wizerunki Matki Boskiej w kolorze – „Ludowe Madonny” - jak i cykl przedstawień czarno-białych - Alma Mater.

Pierwszy typ obrazów niezwykle pogodny, bogaty zarówno w swej formie – użytych barwach i finezyjnych wzorach, ale też w przesłaniu; drugi podwójnie nakłaniający do refleksji – poprzez zastosowanie wyłącznie czerni i bieli oraz wybór tematu. Matka Żywicielka – jeden z najpiękniejszych symboli religii katolickiej, dodatkowo wzmocniony został poprzez odniesienia do współczesności. Oba typy przedstawień kojarzą się z malarstwem prymitywistów, wyraźne są również w nim akcenty kresowej – wschodniej twórczości ludowej.

Urszula Bydlińska ur. w Siedliszczu w latach 70-tych XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, kierunku historia. Zajmuje się malarstwem olejnym, jest samoukiem. W swojej twórczości plastycznej podejmuje próby wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosząc na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię; tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza art déco i twórczości Tamary Łempickiej). Sięga nie tylko po tematykę cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną i niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze. Ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych i 30 zbiorowych. Członek Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA

Z rec. Agnieszki Wójtowicz (Galeria Art Brut, Centrum Kultury w Lublinie): Bydlińska poprzez swój wkład plastyczny wyraża i manifestuje swoje poglądy jak i zdanie wielu kobiet – matek. Śmiało, choć w sposób finezyjny i dyskretny, wrażliwy zabiera głos w toczącej się polemice społecznej na tematy ważne i aktualne. Jest artystką rozmyślną, która poza przedstawieniem piękna, boskości, kobiety młodej dającej pokarm nowemu życiu, spekuluje i prowokuje, nadaje wyższy wymiar swoim pracom i nie pozostawia odbiorcy swoich prac obojętnym.

Wystawa została otwarta w ramach odbywającego się 15 sierpnia 2019 r. w Zwoleniu IV Jarmarku Kultury

Wystawy

Wirtualne

Stałe

Czasowe

Planowane

Archiwalne

Kochanowski™. Od portretu do marki

Wincenty Flak (1870-1943) – artysta nieoczywisty

Służba Boża i pobożność

Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Kochanowski™. Od portretu do marki

Zvoleniana

Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach

Oblicze Boga

1920

20 twarzy Przemka

Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Jak na choince barwnej…

Zwoleński Wrzesień’ 39

Mater Dei

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946