Jak na choince barwnej…

Ozdoby świąteczne z 2. poł. XX w.

od 10.12.2019 do 31.01.2020 Archiwalne

Na wystawie czasowej Jak na choince barwnej… prezentowane są ozdoby choinkowe z 2. poł. ubiegłego wieku oraz pocztowe karty świąteczne pochodzące z lat 40. XX w. aż po początek naszego stulecia.

Bombki

Większość, wśród znajdujących się na wystawie eksponatów, stanowią szklane bańki – bombki przekazane do Muzeum przez lokalną społeczność. Uwagę przykuwają szczególnie te o nietypowych kształtach – muchomorków, łabędzi czy bałwanków – i kolorach, jak na przykład czarna. Choinkowe cacka w okresie PRL produkowane były m.in. w Nowej Dębie, Chorzowie czy Sandomierzu, prawdopodobnie z tych zakładów mogą pochodzić eksponowane obiekty.

Kartki świąteczne

Ciekawość wzbudzą zapewne także kartki świąteczne, ilustrowane przez cenionych wówczas w Polsce i na świecie grafików, tj. Józef Wilkoń, Jan Marcin Szancer, Jerzy Gorazdowski czy Maria Uszacka. Wydawane niegdyś w całych seriach teraz są gratką dla kolekcjonerów.

 

Przy ozdobach i kartach nie mogło zabraknąć także Świętego Mikołaja, jednak nie tego znanego z filmów i reklam, ale tego prawdziwego – biskupa Miry, od którego przejęliśmy zwyczaj podrzucania nocą podarków dla naszych bliskich.

Podziwiając ozdoby choinkowe możemy rozsiąść się wygodnie w starym fotelu i czytając świąteczne opowieści pozwolić sobie na małą podróż w czasie do Bożego Narodzenia z dawnych lat… Udostępnione na wystawie książki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu oraz Muzeum.

 

Autorzy kartek świątecznych:

Józef Wilkoń (ur. 1930 r.) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii; absolwent krakowskiej ASP i Uniwersytetu Jagiellońskiego; jego prace zdobią niemal 200 książek dla dzieci i dorosłych, przetłumaczonych na ponad 20 języków; laureat Nagrody Krajowej za dokonania w dziedzinie ilustracji książkowej za rok 1967.

Jan Marcin Szancer (1902 – 1973) – grafik, ilustrator, felietonista, scenarzysta, reżyser teatralny; absolwent krakowskiej ASP; autor ilustracji do Akademii Pana Kleksa czy Pana Tadeusza; od 1951 r. profesor ASP w Warszawie; laureat nagrody państwowej II stopnia, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Jerzy Gorazdowski (1932 – 2008) – scenograf teatralny, filmowy i telewizyjny, autor projektów kostiumów; absolwent krakowskiej ASP, odznaczony medalem KEN.

 

Źródła:

https://culture.pl/pl/tworca/jozef-wilkon

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Marcin_Szancer

magazynsztuk.pl/?page_id=1962.

 

Wystawy

Wirtualne

Stałe

Czasowe

Planowane

Archiwalne

Kochanowski™. Od portretu do marki

Wincenty Flak (1870-1943) – artysta nieoczywisty

Służba Boża i pobożność

Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Kochanowski™. Od portretu do marki

Zvoleniana

Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach

Oblicze Boga

1920

20 twarzy Przemka

Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Jak na choince barwnej…

Zwoleński Wrzesień’ 39

Mater Dei

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946