120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

od 09.06.2019 do 31.07.2019 Archiwalne

Jubileusz 120-lecia zwoleńskiej OSP stał się inspiracja do stworzenia wystawy prezentującej niezwykle bogatą historię tej jednostki.

Powołanie Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej w końcu 1899 roku było ważnym wydarzeniem w dziejach Zwolenia. Od tamtej pory strażacy-ochotnicy nie tylko strzegą bezpieczeństwa mieszkańców miasta, ale także aktywnie uczestniczą w jego życiu kulturalnym i społecznym.

120. rocznica powstania zwoleńskiego oddziału OSP stała się doskonałą okazją by przybliżyć lokalnej społeczności najważniejsze i najciekawsze karty z jego historii.

Na wystawie uroczyście otwartej 9 czerwca 2019 roku prezentowane są archiwalne dokumenty, zdjęcia, umundurowanie, sprzęt strażacki, odznaczenia oraz sztandary.

Najcenniejszymi eksponatami są księga protokołów z 1899 roku z aktem założycielskim w języku rosyjskim oraz pochodząca z 1904 roku fotografia pierwszego zarządu i członków zwoleńskiego Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej.

Wśród pozostałych obiektów pokazywanych na wystawie warto wymienić również:

• zabytkowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy z początku XX wieku – dwie pompy ręczne ssąco-tłoczące oraz motopompa produkcji fabryki Karola Oschnera w Bielsku;
  • umundurowanie galowe z lat 50. – 70. XX wieku – w tym mundur galowy z odznaczeniami należący do zbiorów prywatnych, użyczony Muzeum na czas wystawy;
  • hełmy strażackie z przełomu XIX i XX wieku;
  • sztandary należące do jednostki – najstarszy pochodzący z 1948 roku a odnowiony w 1999 roku na 100-lecie OSP Zwoleń.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów OSP, Muzeum Regionalnego oraz prywatnych. Pamięć o pierwszych członkach zwoleńskiej straży ochotniczej pielęgnowana przez ich następców i potomków umożliwiła stworzenie wystawy, do której zwiedzania zapraszamy do 31 lipca 2019 r.

Wystawie towarzyszy książka – album „120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu”, oprac. K. Madejska i K. Mazur, Muzeum Regionalne w Zwoleniu: Zwoleń 2019 oraz okolicznościowo wydane cztery karty pocztowe.

Oprac. KM

1. obiektywnie.info
  2. M. Celi
  3. Muzeum Regionalne w Zwoleniu