Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Ku jubileuszowi KS Zwolenianka

od 18.02.2024 do 31.05.2024 Czasowe

Sportowe emocje przeżywał chyba każdy z nas, czy to jako zawodnik, czy kibic. Powróćmy do nich podczas zwiedzania wystawy.

Historia zwoleńskich klubów i sekcji sportowych zajmuje ważne miejsce w dziejach miasta i regionu. Okazją do zaznaczenia wyjątkowej pozycji tej dziedziny życia, jako spajającej lokalną społeczność i budującej tradycje, są zbliżające się obchody 600. rocznicy nadania prawa miejskiego Zwoleniowi. Przygotowania do celebracji tego jubileuszu oraz świętowanie 100-lecia MKS “Zwolenianki” Zwoleń przyniosły zorganizowanie naszej nowej wystawy.

Na ekspozycji można zobaczyć pamiątki związane z dyscyplinami sportu, które na przestrzeni już przeszło 100 lat, uprawiali zwoleniacy. Fotografie zawodników drużyny piłkarskiej, puchary i medale za udział w turniejach i zawodach, legitymacje klubowe, proporczyki, rakiety i paletki tenisowe, artykuły prasowe, bilety – to tylko niektóre z przedmiotów zdobiących obecnie muzealne gabloty. Za każdym z nich kryją się wspomnienia i opowieści, fragment historii Zwolenia.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzania wystawy – czynna do końca maja.

A dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się w tym czasie w Muzeum udostępniamy film przybliżający dzieje zwoleńskiego sportu.

Wystawy

Stałe

Czasowe

Planowane

Archiwalne

Wincenty Flak (1870-1943) – artysta nieoczywisty

Służba Boża i pobożność

Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Kochanowski™. Od portretu do marki

Zvoleniana

Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach

Oblicze Boga

1920

20 twarzy Przemka

Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Jak na choince barwnej…

Zwoleński Wrzesień’ 39

Mater Dei

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946