Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Pozdrowienia śle miasto Zwoleń

od 20.02.2020 do 27.03.2020 Archiwalne

595. rocznica lokacji miasta to dobra okazja, by pokazać nasz ośrodek z jak najlepszej strony. Tym razem na ekspozycji w Muzeum królować będą kartki pocztowe.

Pocztówki
Kartki pocztowe prezentowane na wystawie można podzielić na kilka grup tematycznych. Wśród nich dominują widoki Zwolenia i jego najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych, jak choćby najstarszego zwoleńskiego kościoła. Historia tego ostatniego nierozerwalnie związana z rodem Kochanowskich prowadzi nas z kolei do pocztówek ukazujących miejsca upamiętniające poetę Jana na ziemi zwoleńskiej – pomników, szkół, czy Muzeum w Czarnolesie. Na wystawie zobaczymy także widokówki z innych miejscowości ziemi zwoleńskiej jak np. Policznej, Tczowa czy Gródka. Ostatnią grupę tworzą kartki obrazujące piękno zwoleńskiej przyrody, naturalnego dziedzictwa tych ziem.
Najstarsze z prezentowanych kartek pochodzą z początku XX w., z roku 1901 r., jeszcze z czasów zaborów, wydane w słynnej radomskiej drukarni Jana Kantego Trzebińskiego. Zamawiane były przez władze miejskie, kościelne, ale też i inne instytucje, jak choćby muzea. Można wśród nich wyróżnić sporą grupę kartek wydawanych z okazji obchodzonych uroczystości jak na przykład z roku 1930 kiedy świętowano 450. rocznicę urodzin Jana Kochanowskiego. Ziemię zwoleńską fotografowali zarówno miejscowi artyści – Stanisław Kopciński, Waldemar Gołdziński jak i najbardziej rozpoznawalni twórcy epoki: Edward Hartwig, Piotr Krassowski, Krzysztof Jabłoński, Tadeusz Sumiński, Zygmunt Hamerski, czy Lech Charewicz.

Urząd Pocztowy
Przygotowując wystawę nie sposób było pominąć obiektów związanych z Pocztą Polską. Replika munduru listonosza z lat 30. XX w., czy centralka telefoniczna z 1969 r. ze Zwolenia, to tylko niektóre z elementów tworzących niezwykły klimat dawnego urzędu pocztowego, niegdyś jednego z najważniejszych punktów w mieście…
Zaprezentowane eksponaty pochodzą z kolekcji kilku właścicieli. Karki pocztowe w dużej mierze to zbiór prywatny należący do Krzysztofa Skarżyckiego, historyka, kustosza w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Temu kolekcjonerowi udało się zebrać około 200 pocztówek związanych z ziemią zwoleńską. Ponadto na potrzeby ekspozycji wypożyczono obiekty od Muzeum Wsi Lubelskiej – replikę munduru listonosza oraz skrzynkę pocztową z lat 30. XX w.

 

Zachęcamy do zwiedzania wystawy on-line: https://www.youtube.com/watch?v=u784xUC804E

Wystawy

Wirtualne

Stałe

Czasowe

Planowane

Archiwalne

Kochanowski™. Od portretu do marki

Wincenty Flak (1870-1943) – artysta nieoczywisty

Służba Boża i pobożność

Białe kruki z kolekcji Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Konserwacja zbioru najstarszych i najcenniejszych archiwaliów

Kochanowski™. Od portretu do marki

Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie

Zvoleniana

Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach

Oblicze Boga

1920

20 twarzy Przemka

Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce

Jak na choince barwnej…

Zwoleński Wrzesień’ 39

Mater Dei

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu

Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946